Malatya Kuru Kayısı Pazarı

Malatya Kuru Kayısı Pazarı

Bir şekerleme tutkunu olarak Malatya kuru kayısı pazarında bulunan kuru meyvelerden tattığınız için burada olduğunuzu biliyoruz. Bu durumu bildiğimiz için kayısı kentinde bulunan bahçeleriden toplanmış olan kuru kayısı, gün kurusu ve kayısı çekirdeklerinin en iyi olanlarını sizlere sunmak için buradayız. Sizlere sunmuş olduğumuz ürünlerimizden bahsetmeden önce, bizler için bu kadar değerli olan kayısının işleniş hikayesi kısaca şu şekildedir:

Sonbahar ayında dikilen kayısı fidanları 3 sene boyunca bir çocuk gibi dikkatli bakılıp büyütüldükten sonra şekerpare olarak adlandırdığımız Malatya kayısısı bahçelerinde ağaçları oluştururlar. Büyüyen kayısı ağaçları ilkbaharda çiçek açıp, veriminin yüksek olması için yaza kadar ilaçlama, gübreleme ve sulaması yapılarak hasada hazırlanır. Kayısı çiçeği meyveye dönüşüm sürecinde önce çiğdem adını sonra kayısı bademi /çağala daha sonrada yaş kayısı adını almaktadır. Hasat işlemi gerçekleştirilip toplanan kayısıların çekirdekleri ayıklandıktan sonra özellikle kayısılar çeşitleri bakımından 3 grupta tüketiciye sunulmaktadır:

Yaş Kayısı:

Toplanan ürün hasadı fazla bekletilmeden tüketiciye yol üzerinde taze kayısı olarak ikram edilmekte ve malatya pazarında tüketiciye sunulmaktadır.

Sarı Kuyu Kayısı:

İslim işleminde kükürte(kükürt dioksit) tabi tutularak hem görünümünü kaybetmeden hem de uzun süre dayanım bakımından kayısı borsasında yer edinmektedir.

Gün Kurusu Kayısı:

Sepetlerde toplanan kayısılar günlerce güneşte kurutularak organik siyah rengini almakta Malatya’da kayısı alıcıları tarafından büyük talep görmektedir.

Organik olarak çiftçi tarafından yetiştirilen ürün, Malatya kayısı firmaları tarafından fabrikasında işlenmekte ve kayısının Malatya ekonomisine katkısı, araştırma enstitüsü tarafından yapılmaktadır. Ortaya çıkan sonuçlar Türkiye İstatistlüik Kurumu gibi araştırma yapan kuruluşlar ve Malatya kayısı borsası birliği ile paylaşılmaktadır. Şire pazarında kayısı fiyatları bir nebzede olsa araştırmalar doğrultusunda belirlenmektedir. Ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda Malatya kayısısı coğrafi işaret ile tüm Dünyada yer edinmektedir.

Bizlerde işlemiş olduğumuz ürünleri en doğal haliyle aşağıda belirtilen kayısı çeşitleri olarak sizlere sunmaktayız:

Hediyelik Kayısı Paketi:

Hem sizlerin sofralarını ve akşam çerezlerini çeşitlendirecek hem de en özel misafirlerinize sunabileceğiniz diğer kuruyemiş ve lokumlar ile harmanlayarak şekerpare tadında hediyelik kayısı paketleri hazırlamaktayız.

Kayısı Çekirdeği:

Tatlı ve acı olarak iç piyasada yer edinmektedir. Tadı olarak bademi andıran Malatya kayısı çekirdeği fiyatı bakımından da kuruyemiş olarak ideal bir konumdadır. Acı olan çekirdek ise özellikle kanser hastaları için doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Ayrıca ayıklanan Malatya kayısı kabuğu fiyatları bakımından organik yakıt olarak soğuk günlerde ısıtma ve fırınlarda ekmek pişirmek için kullanılmaktadır.

Kayısı Atomu:

Manisa’nın mesir macunu varsa Malatya’nın da kayısı atomu var. Enerjiye ihtiyaç duyulan her noktada yanınızda ayırmayacağınız süper ötesi bir ürün olarak sizlere sunmaktayız.

Kayısı Döneri:

Diğer kuru meyveler (Badem, fındık, fıstık) ile birleştirilerek döner gibi kesilip tüketilmektedir.

Çikolatalı Kayısı:

Bir kayısımız var; birçok şekilde test edip üretimini denedik hatta malatya kayısı bankamatik ATM’sini yaptık 😊 ve en iyi sonucu kayısı ile çikolatayı birleştirerek yakaladık.

Yukarıda belirttiğimiz iddialı lezzetlerimize sınır koymadan bir bardak sıcak çay eşliğinde denemeniz için sizleri Malatya’ya bekliyor, gelememeniz durumunda web sitemiz üzerinden vereceğiniz kayısı siparişlerini en uygun fiyatları ile Engin Kayısı olarak sizlere ulaştırıyoruz.

Ve biz kayısı aşkına hep daha fazlasını yapıyoruz…

Comments(01)

  1. askn_sule11 Ocak 21, 2021

    Verdiğimiz siparişlerden çok memnun kaldık. Tekrar tekrar sipariş verir olduk 🙂 bütün ürünler lezzetli ancak özellikle çikolatalı kayısı çekirdeği arkadaş çevremde favori oldu. Ayrıca sipairş verir vermez hemen kargoya veriyorlar iki gün içinde elimizde oldu. Dürüst ve güvenilir bir yer…

Leave a comment